Dilek Ağacı

Dilek ağacı; yer, yeraltı ve gökten oluşan 3 ekseni temsil eden ve eski Türk geleneğine göre farklı alemleri işaret eden bu eksenlerde şamanların yolculuk yapmasına olanak tanıyan ağaçtır. Anadolu’da zaman zaman gördüğümüz dilek tutup çaput bağlama bu geleneğe dayanır. Bu yüzden türkülerimizde de yer alır.

“Halk Kültüründe Doğa, Dilek Ağacı” teması ile yola çıkan ODTÜ TBHT (Türk Halk Bilimi Topluluğu) kültürümüzdeki zenginlikleri sunan güzel bir etkinlik gerçekleştirdi. Tamda bir ağaç sizden bir orman bizden kampanyası ile binlerce fidanın Ankara’mıza kazandırıldığı günün akşamında. Anadolu’nun her bir farklı köşesine farklı dillerde aynı duygularla bizleri götürdü.

Elbette bundan daha fazlasıyla dolu bir akşamdı. Doğadan uzak, yapay şehirlere hapsettiğimiz hayatımızı, samimiyetten uzak gösteriş dolu yaşantımızı, içini boşalttığımız sevgi anlayışımızı sorgulatan güzel bir etkinlikti. Yılın farklı zamanlarında farklı temalarla karşımıza çıkan diğer etkinliklere, değerlerinize yönelik kendinizce bir şeyler bulacağınıza inandığımdan bulunmanızı tavsiye edebilirim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir