Dosya ve Dizinlerin Karşılaştırılması

Dosya / Dizinlerin Karşılaştırılması

Bilindiği üzere diff komutu iki dosya arasındaki farkları listelemesi açısından oldukça faydalı bir komuttur. Karşılaştırılacak iki dosya satır satır karşılaştırılır ve farklar sonuç ekranına bastırılır. Dosyaların kıyaslanmasında diff komutu kullanılabileceği gibi klasörlerin içerisinde aynı isimlerde yer alan dosyalarında içerikleri özyinelemeli şekilde karşılaştırılıp dilenirse sonuçlar ekrana bastırılabilir ya da sadece farklı olan dosyaların sadece isimleri listelenebilir. Bunun için diff komutu aşağıdaki şekilde kullanılmalıdır.

Diff komutunun çalışma şeklini özetlemek gerekirse karşılaştırılacak dosyalardan ilkinde hangi değişiklikler yapılırsa ikinci dosya elde edilir bilgisini üretir. Aşağıdaki gibi iki dosyanın karşılaştırılacağını varsayarsak diff komutunun çıktısı şu şekilde olacaktır.
Dosya1   Dosya2  
çıktı aşağıdaki gibi olacaktır. 2,4c2,4 satırı önemlidir. Burada ilk dosyanın 2. satırından başlayıp 4. satırına kadar değişiklik yapıldığında ikinci dosyanın 2.satırından 4.satırına kadar olan kısmı benzerleştirilip aynı olacağını söylemektedir. “<” karakteri ilk dosyada olan satırları “>” ikinci dosyada olan satırları göstermektedir. c karakteri (change) satırda değişiklikle, a karakteri (added) satır eklenerek, d karakteri (delete) ise satır silinerek diğer dosyanın aynısına ulaşabileceğini göstermektedir.
Yukarıdakı gibi bir dosyanın çıktısı ise aşağıdaki gibi olacaktır. 2a3, ilk dosyanın 2.satırından sonra ikinci dosyanın 3.satırının eklenmesi ile aynı duruma gelineceğini göstermektedir. İnternette daha pek çok örnek bulunmaktadır, dosyaları hazırlayıp komutun çıktılarını tek tek koymaktansa internetten bulduğum örneği kullanmayı tercih ettim. Kaynak aşağıda verilmiştir. Kaynak: Computer Hope

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir